1

Kuru Meyve

Kuru meyve, doğal meyvenin sıvı oranının azaltılmasıyla elde edilen leziz bir üründür. Eski çağlardan beri gıdaları doğal yollarla dönüştürerek daha uzun ömürlü olması sağlanmış. Bu doğal tekniklerin içinde en popüleri ise kurutmadır. Etler, sebzeler ve meyveler kurutularak hem besin değerleri hem de fiziksel varlıkları korunuyor.

 

Meyvenin kendi mevsiminde toplanması, yıkanması ve ayıklanmasından sonra doğal halleriyle kurumaya bırakılır. Bu kurutma işlemini güneşle, özel kurutucularla veya dehidratörler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

 

Kuru meyveler dünyada ve mutfağımızda oldukça kullanımı yaygındır. Direk atıştırmak ya da tuzlu tatlı tariflerde kullanmak mümkün. Özellikle saray mutfağında yapımına çok sık rastladığımız meyveli et yemeklerinde, hoşaf yapımında, meyve suyu yapımında, hamur işlerinde ve cips olarak kıtır halde tüketimi tercih ediliyor. Her meyvenin kurutularak tüketilmesi mümkün. Bu sebeple çok fazla çeşit kategorimizde sizi bekliyor.

 

Meyve Kurusu Ne Demek?

Meyve kurusu, meyvenin kurutulmuş halidir. Kuru meyvenin yaş meyveye göre sıvı oranı düşüktür. Aroması daha kuvvetlidir ve besin değeri yaş olanla hemen hemen aynıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR