₺1.349,90 KDV Dahil
₺1.500,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
₺3.799,90 KDV Dahil
₺4.500,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺2.250,00 KDV Dahil
₺3.000,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺3.700,00 KDV Dahil
₺4.500,00 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo
₺499,90 KDV Dahil
₺575,00 KDV Dahil
₺749,90 KDV Dahil
₺1.000,00 KDV Dahil
1

1 kg çim tohumu kaç m2 yere ekilir?

Çim tohumu ne kadar ekilir sorusu alanınızın yüzölçümüne hatta çim tohumu çeşitinize göre değişebilen bir cevaba sahiptir.1 kg çim tohumu kaç m2 alanı kaplar dendiğinde yaklaşık olarak 25 ila 35 metrekarelik bir alan belirtilebilir.

 

Çim günde kaç defa sulanır?

Genellikle, olgun çimler, yağışa bağlı olarak, ilkbahar ve sonbaharda 3 günde bir, yaz aylarında 2 günde 1, çok sıcak havalarda her gün 1 defa sulanmalıdır.

 

En iyi çim nasıl ekilir?

Homojen bir ekim için tohum sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 cm kalınlığında en az bir yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi silindir ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir.

 

Sebze meyve bitki tohumları kolay çimlendirme önerileri :

1. Tohumları toprağa dikmeden önce nemli kağıt peçete içine koyup, bu peçeteyi de kilitli poşete koyup çimlendirebilirsiniz.

 

2. Tohumları pamukta çimlendirebilirsiniz. İlk okulda yaptığımız fasulye çimlendirme deneyini hatırlayın

 

3. Tohumları toprağa direkt dikerek de çimlendirmek mümkün. Ancak öncesinde 1 geceden sabaha suda bekletirseniz çatlayıp çimlenmesi daha kolay olacaktır.


4. Çimlendirmek için tohumları ekerken üzerine tohumun en fazla 2 katı yükseklikte toprak örtün. Yani tohumun büyüklüğü 3 mm ise üzerini maksimum 5-6 mm toprak ile örtmelisiniz. Yoksa fazla derinde kalabilir.

 

5. Tohumları toprağa ektikten ve suladıktan sonra saksının üzerini streç filmle kapatabilirsiniz. Sisleme yöntemi denilen bu yöntemle adeta bir sera elde edeceksiniz. Bir kalem ucuyla streç filme 1-2 delik de delerseniz havasız kalmasını önlersiniz. Tohumlar filizlendikten sonra streç filmi kaldırırsınız.

 

6. Kolay tohum çimlendirme için toprağı fazla sulamamalısınız. Çok sularsanız tohumlar hareket edebilir.


7. Tohum çimlendirirken tohumun altını üstünü iyi inceleyin. Köklenecek kısmı aşağı gelirse daha kolay çimlenir.


8. Tohumları limon kabukları, tuvalet kağıdı rulosundan veya gazeteden yapacağınız çözünebilir saksılar, yumurta kartonu kalıpları veya yumurta kabuğu içinde çimlendirebilirsiniz.

 

En hızlı çimlenen tohumlar :

Lahana ailesindeki her şeyi içerir; brokoli, lahana, karnabahar vb. ve marul. En yavaş çimlenen tohumlar biber, patlıcan, rezene, kereviz olup 5 gün sürebilir. Domates, pancar, pazı, kabak, soğan gibi geri kalanı yaklaşık 3 gün sürecektir.

 

Bazı tohum çeşitlerinin gramlarına göre tohum adetleri :

Sebze tohumu gramajlarına göre tohum adetleri ,sebze çeşidine göre değişmekte olup yıllara göre sebzenin kalitesine görede değişmektedir. Tahmini sebze tohumu adetleri aşağıda belirtilmiştir. Çiçek tohumlarında domates tohumlarını kısmen baz alabilirsiniz.


10 gram bamya  tohumu 100-140 tane arasında bamya tohumu içerir.
10 gram barbunya tohumu 10-15 tane barbunya tohumu içerir.
10 gram biber tohumu 1000-1500  adet arasında biber tohumu içerir.
10 gram bezelye tohumu 30-80 adet arasında bezelye tohumu içerir.
10 gram dereotu tohumu 6000-8000 adet arasında dere otu tohumu içerir. 
10 gram domates tohumu 2000-2500 adet arasında domates tohumu içerir.
10 gram havuç tohumu 8000-10000 adet arasında havuç tohumu içerir.
10 gram ıspanak tohumu 800-100 adet ıspanak tohumu içerir. 
10 gram karpuz tohumu 180-230 adet arasında karpuz tohumu içerir.
10 gram kavun  tohumu 180-230 adet arasında kavun  tohumu içerir.
10 gram lahana tohumu 2000-3000 adet arasında lahana tohumu içerir.
10 gram marul tohumu 10.000-12.000 adet arasında marul tohumu içerir.
10 gram maydonoz tohumu  4.000-5.000 adet arasında maydonoz tohumu içerir. 
10 gram mısır tohumu  40-60 adet arasında mısır tohumu  içerir.  
10 gram patlıcan tohumu 2000-3000 adet arasında patlıcan tohumu içerir.
10 gram pancar tohumu  500-800 adet arasında pancar tohumu içerir. 
10 gram pazı tohumu 1000-1500 adet arasında pazı tohumu içerir.
10 gram pırasa tohumu  3000-4000 arasında pırasa tohumu içerir.
10 gram roka tohumu 3000-4000 adet arasında roka tohumu içerir. 
10 gram semiz otu tohumu 4000-6000 adet arasında semizotu tohumu içerir.  
10 gram turp tohumu 1000-1200 adet arasında turp tohumu içerir.
10 gram tere tohumu 4000-5000 adet arasında tere tohumu içerir

Değerler yaklaşık değerlerdir, bilgilendirme amaçlıdır..

 

 

 

Hibrit Tohum Nedir?

Hibrit tohum dendiğinde, her ne kadar yanlış bilgi olsa da tüketicilerin zihninde genetiği değiştirilen sebzeler, meyveler canlanıyor. Üretici verimle eş anlamlı görürken tüketici hibrit tohuma korkuyla yaklaşıyor. Peki hibrit tohum nedir, hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? F1 tohum adıyla tanınan hibrit tohum için yapılan işlem tohum ıslahı adını alıyor. Tohumculukta uygun anne ve babaları belirleme, melezleme işlemine ıslah çalışması ismi veriliyor. Konuyu daha detaylı incelemek için tohumları biyolojik çeşitliliğinden bahsederek başlayabiliriz. 

 

Hibrit Tohum Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği’nin yayımladığı Tohum dergisinin Nisan 2011 tarihli 2. sayısında yer alan, Hibrit Tohum Nedir? Ne Değildir? başlıklı makaleye göre, biyolojik çeşitlilik iki kaynağa dayanıyor. Genetik mutasyonlar ve doğal yolla gen aktarımı, çeşitliliği besliyor. Doğal aktarımda rüzgar, böcekler, arılar gibi dış etkenler aracı oluyor. İnsanların doğayı keşfetmesi ve incelemesiyle, özellikle 19. yüzyıl sonrasında biyolojik çeşitlilik çalışmaları hız kazanıyor. Verimlilik hedefli bu çalışmalar, günümüzde de devam ediyor. Aynı ekin türüne ait, uzak akraba olan tohumların seçilmesi, çaprazlanması sonucu elde edilen melez tohumlar, bugün hibrit tohum olarak karşımıza çıkıyor. F1 kısaltmasıyla belirtilen bu tohumların özelliklerinin anne ve babanın özellikleriyle kıyaslanması, uzun süreli testlerden geçirilmesi sonucu, en iyi verimi veren tohum bulunuyor. En dayanıklı, en kaliteli ürünü veren, en hızlı yetişen, verim sunan hibrit tohumlar çoğaltılıyor. 

Hibrit tohumlar, daha üstün özellikli ekinler elde etmeye yarıyor.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar belgesine göre, hibrit tohum üretilirken, 

Üretici için daha yüksek verim
Tüketici için daha yüksek kalite 
Pazar ve ihracat açısından ise standardı değişmeyen ürünler amaçlanıyor. 

 

' Zencefil Organik web sitemizdeki hibrit olan tohumları incelemek için arama çubuğuna F1 yazmanız yeterlidir hibrit olanlar önünüze çıkacaktır. '

 

 

Hibrit Tohumun Normal Tohumdan Farkları Nelerdir?

Hibrit tohum ile normal tohumun farklarının açıklamak için öncelikle diğer tohumları tanımlamak gerekiyor. Ata tohumu, saf tohum veya yerli tohum olarak anılan tohumlar, çiftçilerimiz tarafından yapılan üretimden, geleneksel yollarla elde ediliyor. Önemli bir çeşitlilik sunan normal tohumlar, standart tohum adıyla da biliniyor. Geleneksel yöntemle tozlaşan, döllenen ve kendini yenilerek, dış etkenlere karşı direnç kazanan bu tohumlar, hala kullanılıyor. 

 

İki tohumun temel farkları ise şöyle sıralanıyor: 

Hibrit tohumun doğru eşlenmeler, melezlemeler yapılarak daha dayanıklı olması sağlanıyor. Hastalıklara, hava koşullarına karşı daha sağlam hale getirilen bu tohumlar, çiftçilerimiz için daha yüksek verim sunuyor. 
Hibrit tohumdan üretilen meyve ve sebzelerin raf ömrü daha uzun, taşınmaları, uzak yerlere götürülmeleri daha kolay oluyor. 
Hibrit tohumlardan çıkan hasadın ürünleri daha şekilli, aynı renkte ve boyda oluyor. 
Hibrit tohumun ikinci yıl ekilmesinde yani ikinci nesilde, doğal tozlaşma olacağı için melezlemede geriye dönüş meydana geliyor. Bu da verimde kayıp anlamı taşıyor. Bu nedenle hibrit tohumlar her yıl yeniden alınıyor. Burada vurgulamakta fayda var; hibrit tohumlar ekildiğinde ekin veriyor. Yalnızca melezlemeden beklenen özelliklerin ikinci nesilde daha az görülmesi söz konusu oluyor. 
Hibrit tohumlarda insan eliyle melezleme yapıldığı için daha estetik, küçük çekirdekli veya çekirdeksiz ürünler elde edilebiliyor. Normal tohumlarda çıkacak ürün, anne ve baba ekinlerin rastlantısal özelliklerine bağlı oluyor. 

 

 

Melez Tohum Sağlığa Zararlı mı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar belgesine göre, hibrit tohumların insan sağlığına zarar verdiğine dair herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. 

Hibrit tohumlar, söz konusu rivayetler göz önüne alındığında, GDO ile karıştırıldığı ortaya çıkıyor. Ülkemizdeki tohumluklarla ilgili mevcut yasalara, 5977 sayılı biyogüvenlik kanuna göre, genetiği değiştirilmiş organizma tohumluklarının ülkemizde üretimi ve ticareti yasak. Bu yasalara göre, Türkiye’de GDO’lu tohumlarda üretilmiş tarımsal bir gıda piyasada yer almıyor. 

Hibrit tohum ile GDO arasında hiçbir ilişki bulunmuyor. GDO tamamen laboratuvar ortamında biyolojik süreçler sonucu ortaya çıkan yapay tohumları işaret ediyor. GDO’lu tohumlar ekildiğinde yeniden ürün vermiyor ve uzun vadede ekildikleri toprakları verimsizleştiriyor. Ancak yineliyoruz, hibrit tohumların GDO’lu tohumlarla herhangi bir benzerliği bulunmuyor. Hibrit tohumlar laboratuvar ortamında elde edilmiyor, aynı bitkinin iki ayrı çeşidi çaprazlanarak melezleniyor. Hibrit tohumların çalışmaları serada yapılıyor. Kimyasal barındırmadıkları için toprağa, toprağın verimine herhangi bir zarar vermiyor. Ekolojik dengeyi koruyan hibrit tohumlar, tekrar ekildiğinde yine ürün veriyor. Kısır olmayan bu tohumlar, yalnızca ikinci ekimde melez özelliğini kaybettiği için aynı verimi sağlayamıyor. 

 

 

Hibrit tohum nasıl kısır mıdır?

Hibrit tohum kısır mıdır sorusu çok soruluyor, yanıtı hayır. Hibrit tohum yeniden ekilebiliyor. Ancak yetişen ekinden alınan ve bir sonraki sezonda ekilen tohum, melezleme yapılmadığı için hibrit tohumun verimlilik özelliklerini göstermiyor. Hibrit tohumun bir sonraki ekiminde tohum, sıradan bir tohum özelliği taşıyor. Bu nedenle ikinci ekim yerine yeniden hibrit tohum alımı öneriliyor.

 

Hibrit tohum zararlı mı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar belgesine göre, hibrit tohumun insan sağlığına bir zararı bulunmuyor. Ayrıca hibrit tohumlar içinde GDO’daki gibi bir kimyasal bulundurmadığı için ekildiği toprağa da herhangi bir zarar vermiyor. Sıklıkla GDO’lu tohum ile karıştırılan melez tohumların ekiminin; ekolojik dengeye, insan sağlığına, çevreye herhangi bir zararı belgelenmiş değil. Bahsi geçen GDO’lu tohumların ülkemize girişi ise ilgili yasalarca yasak durumda, seralarda hazırlanan hibrit tohum ile laboratuvarda üretilen GDO’lu tohumların herhangi bir benzerliği bulunmuyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR