Zerdeçal

Zerdeçal

Mucize Bitki Zerdeçalı Tanıyalım ;

 

Zerdeçal; tıbbi ilaç ve kozmetik sektöründe; iltihaplarda, cilt yara ve tümörlerinde, zihinsel fonksiyonları arttırmada kullanılan polifenolik bileşimi olan çok güçlü bir bitki olarak bilinmektedir.

Polifenolik yapıdaki etken madde olan curcuminin içeriğindeki hidroksil grupları zerdeçala antioksidan özellik kazandırmaktadır.

 

Curcuminin antikanserojenik etkisi bilimsel kaynaklarla da desteklenmektedir…

 

Trakya üniversitesi sağlık bilimleri enstitüsü biyokimya anabilim dalının yapmış olduğu bir çalışmada curcuminin çok güçlü antikanserojenik etkisinin olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca meme bezi, ağız, özafagus, mide, bağırsak, kolon, akciğer ve karaciğerin tümör genesisini baskıladığını ortaya koymaktadırlar.

Curcuminin farklı tümörler üzerinde de çok farklı mekanizmalarla etki gösterdiği ifade edilmektedir.

İnflamasyonu baskılar, hücre poliferasyonunu inhibe eder ve belli onkogenleri baskılayarak, tümör implantasyonunu ve karsinojenlerin biyotransformasyonunu inhibe ettiği çeşitli çalışmalarla ortaya konulmaktadır.

Yani bu demek oluyor ki mükemmel bir anti-tümöral ajandır.

 

Curcumin, GST adı verilen kanserojen maddelerin vücuttan atılmasında görev alan ve DNA zararına karşı dokuları koruduğu düşünülen enzimi faaliyete geçirir.

Böylece ilaçlar, yiyecek bileşenleri veya gıda katkı maddeleri ile vücuda alınan toksik ve kanserojenik bileşiklere karşı dokuları korur.

Çeşitli araştırmacılar tarafından tümör hücrelerinin ölümünü teşvik ettiği dolayısıyla kansere karşı ajan olduğu dile getirilmiştir.

 

Meme kanserli hayvanlarda uygulanan curcumin tedavisi kanser hücrelerinin ölümsüzlüğünü sağlayan telomeraz aktivitesini azaltarak kanser oluşumunu önleme yolunda çok etkili bir uygulama olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca denekler iki gruba ayrılıp birinci gruba kanserli hücreden önce curcumin, ikinci gruba kanserli hücreden sonra curcumin verilmiştir, önce verilen curcuminin daha etkili olduğu saptanmıştır yani besinler ile günlük diyette almak kanser oluşumunu önlemede çok önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir.

 

Yine Tayvan ve Hindistan da yapılan bir takım klinik çalışmalarda mesane, yumuşak damak, mide, serviks ve ciltte kansere dönüşen lezyonlarda iyileşmeler tespit edilmiştir.

Hayvan deneylerinde ise meme kanserli vakaların akciğer metaztasını engellediği, kemoterapi ilaçlarının kanserli hücreleri öldürme etkisini de arttırdığı gözlenmiştir. Pankreas kanseri hücrelerinde de öldürücü etkisi olduğu gözlenmiştir.

Bağırsak epiteli ve karaciğerde metabolize olmasından dolayı da kalın bağırsak kanserinin gelişimini engeller.

 

 

 

 

Radyasyona karşı zerdeçal ve c vitamin kompleksi…

 

Radyasyon, hücre içi moleküllerde ve daha önemlisi genetik materyal olan kromozomlarda (DNA), kimyasal bağların kopmasına neden olmaktadır.

Mutasyon olarak adlandırılan bu genetik hasarlar hücre tarafından tamir edilemez ise hücreyi ölüme götüren metabolik süreci başlatan değişikliler meydana gelir.

Ancak sağlam doku hücrelerindeki genetik hasar hücrenin ölümüyle sonuçlanmaz ise yıllar sonra kansere neden olabilmektedir.

 

Curcumin ise serbest radikalleri tutarak DNA yı oksidatif hasardan korur.

Radyasyona karşı koruyucu etkisi, antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır.

C vitamini ile birlikte radyasyon hasarında ortaya çıkan serbest radikalleri bağlar.

Bu şekliyle kanseri önlerken sağlıklı nesiller yetiştirilmesine de olanak sağlar.

Radyasyon kaynaklı neslimizin zarar görmesi çok büyük bir global sorundur, curcumin ile genetik hasarlara karşı önlem alınabilir.

 

 

Faydalı olduğu düşünülen hastalıklar:

 

En güçlü antioksidanlardan biri olarak bilinir.

 

(Enflamasyon) tümör nekroze, iltihap oluşturan kimyasalları engeller.

 

Solunum yolu enfeksiyonları, astım, bronşit, sinüzit (antienflamatuar, antioksidan)için faydalıdır.

 

Kanser tedavisinde kullanılır(özellikle kolon kanserinde mükemmel etkileri söz konusudur), tümör hücrelerinin üremesini engeller, toksik yan ürünleri azaltır, vücutta biriken zehri atmaya yardımcı olur.

 

Alzheimer hastalığını önler.

 

Katarakt oluşumunu önler.

 

Karaciğer üzerinde mükemmel etkileri vardır karaciğeri güçlendirir karaciğer enzimlerini düzenler, bu sebeple karaciğer kaynaklı tüm hastalıkları önlemede etkilidir.

 

Kansızlık önleyicidir. Kolestrolü çok çabuk düşürür.

 

Enfarktüs ve felç de etkilidir.

 

Midede, gaz söktürücü, safra kesesi iltihabı önleyici olarak kullanılır.

 

Sarılıkta etkilidir.

 

İdrar söktürücüdür. Taş oluşmasını önler, idrar yolu, dalak hastalıklarında etkilidir.

 

 

Zerdeçal, dünyada sağlık sorunlarında destek olarak kullanılan besinler arasında başı çekmektedir. Zerdeçalın yararları ile ilgili olarak çok sayıda makale yayımlanmaktadır. 

 

 

Zerdeçalda bulunan curcumin bileşeni kanserin başka organa sıçramasını (metastaz yapmasını) sağlayan madde olan CCL2’ nin salgılanmasını kuvvetli bir şekilde engellemeye yardımcı olmaktadır (Herman JG, Int J Oncol. 2009 May;34(5):1319-27.)

 

Curcumin' in bu etkisinin temelinde monosit isimli bağışıklık hücrelerinden damar duvarını genişleten ve vücutta iltihabi yanıtı tetikleyen faktörlerin salgılanmasını engellemesi yatar.

 

İltihabi olaylar, şeker hastalığı, damar sertliği, kanser, kalp ve beyin hastalıklarında çok önemli rol oynar ve hastalıkları tetikler, şiddetini arttırır. Zerdeçal iltihabi olayların engellenmesinde yardımcı besinlerin başında gelir. Zerdeçal tarafından iltihabi olayların engellenmesinin hastalıkların oluşması ve ilerlemesinde engelleyici rol oynayabileceği düşünülmektedir.

Zerdeçalın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan şişmanlık, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliğinde yararı olabileceği gösterilmiştir (Aggarwal BB, Annu Rev Nutr 2010.)

 

Etiketler: Zerdeçal, Curcumin, Zerdeçal Hakkında Herşey, Zerdeçal Hakkında Bilgiler, Zerdeçal Blog
Eylül 02, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR