Propolis

Propolis
Propolis Nedir?

Propolis, bitkilerin genç sürgünlerinin ucundan salgılanan reçinemsi maddeyi arıların toplayarak kendi enzimleriyle oluşturduğu maddedir.
Bitkiden aldığı reçinemsi maddeyi bitki; sıcaktan, soğuktan, zararlılardan ve hastalıklardan korumak için salgılarlar. Bu özel reçinemsi koruyucu doğal madde ve arıların enzimleri ile birleştirip oluşturğu propolis bilinen en iyi koruyucu antibiyotik özelliği olan doğal maddedir.

Arının ince zekası; gizemi çözülemeyen arılar bakın kendi yuvasını nasıl koruyor?

Arılarda bitkilerden bu reçinemsi malzemeyi bahsettiğimiz koruyucu özelliği için alırlar. Çünkü kovanlarının iç yüzeylerini bununla kaplayarak kovan giriş deliklerindeki açıklıkları kapatarak hatta içeri giren zararlı böcekler ya da hayvanları öldürdükten sonra bununla kaplayarak içeride bakteri, mantar, virus çoğalmasını engellemek için kullanırlar. Aynı zamanda arılar bunu şu amaçla kullanırlar; eğer yavru gözlerinden yavrular çıktıktan sonra hijyenik bir ortam yoksa o gözleri propolisle sıvayarak hijyenik hale getirirler. 
 
Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.
Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.
Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur.
Propolis hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
Alerjen sınıfında bir ürün değildir. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 
 
Propolis; B1, B2, E ve C vitaminleri açısından oldukça zengin,  aynı zamanda demir, bakır, çinko ve magnezyum da içeren; doğanın ve arıların ortak olarak bize verdiği mucize bir maddedir.

 
Propolisi piyasada birkaç farklı formda bulabilirsiniz ;

 
●    Propolisi likit (sıvı) olarak bulabilirsiniz. Sıvıları 2 çeşittir alkolde çözülmüş suda çözülmüş olarak aslında propolis suda çözünmez fakat alkolü tercih etmeyenler için alternatif bir seçimdir suda tam çözünmemiş olması propolisin faydasını düşürmez. Sıvı propolisini suya damlatarak veya meyve suyuna damlatarak tüketebilirsiniz. (Günde 30 damlaya kadar alınabilir.)

 
●    Propolisi kapsül veya tablet olarak bulabilirsiniz. Bu formda alacağınız propoliste markaya önem vermeniz çok önemlidir. Çünkü yutulan ürünlerde tat alamazsınız ve en çok hile bu formda yapılmaya uygundur kaliteli markalarda çok güzel ürünler mevcut ama belirsiz tozların karıştırıp propolis diye satan markalarda oldukça fazla. Kapsül veya tablet formlarında kullanım miktar ve şekilleri kutu üzerinde mutlaka belirtilir buna uygun şekilde kullanabilirsiniz.

 
●    Propolisi saf toz olarak bulabilirsiniz. Bu formda alacağınız saf bir propolis oldukça başarılı etkiler sunacaktır size. Dilerseniz suda eritip sıvı hale getirirsiniz dilerseniz kış çayınıza ufak bir miktar atabilirsiniz dilerseniz bal pekmez vs. maddelerle karıştırıp tüketebilirsiniz.

 

 
 
Propolis Nelere İyi Geliyor?

 
●    Bağışıklık sistemini güçlendiriyor; grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor.
●    Diş eti iltihaplanmalarında ve ağız içi yaralarda hızlı iyileşmeyi sağlıyor.
●    Sadece ağız içi değil, vücudun her bölgesinde oluşan iltihapların temizlenmesinde ve iyileşmesinde yardımcı oluyor.
●    Hücrelerin hızlı yenilenmesini sağladığı için her türlü yaraya iyileştirici etki sağlıyor.
●    Hem ağız hem de vücutta oluşan uçukların iyileşmesini sağlıyor.
●    Şampuanla kullanıldığında saçların gürleşmesini sağlıyor.
●    Kulak ağrılarına , kaşıntısına iyi geliyor.

 
Taiwanlı bir grup onkoloğun yaptığı araştırmaya göre, propolisin içindeki etken maddelerden biri 'caffeic acid penetil ester.' Bu madde kanserli hücrelerinde yayılma hızını düşürerek, kanserin vücutta yayılmasını yavaşlatıyor. Yapılan araştırmalara göre, kanser türüne göre farklılıklar görünse de, bu madde ile kanserin yayılmasının %47 ile 52 arasında yavaşladığı görülüyor.

Öneri : Özellikle tüm kış dolabınızda daima su bazlı sıvı propolis bulundurunuz. Dolabınızdaki 1 adet portakal veya mandalinayı küçük bir shot vb. bardağına sıkıp üzerine 15-20 damla propolis damlatarak 1 yudumda içiniz.

●    1 dakikanızı alacak bu işlem ile bağışıklığınız güçlenecek kış artık daha rahat geçecektir tüm aileniz için... 

 

Etiketler: Propolis, propolis nedir, propolis hakkında herşey, propolis nasıl kullanılır, mucizevi arı ürünü, bağışıklık güçlendirici
Ekim 18, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR