Enginarın kullanımı yaygın olarak içeriğindeki cynarin ve inülin etkin maddeleri ile karaciğer detoksu ve şeker dengeleyici sistemler üzerinedir. Enginar yaprağı geleneksel tedavilerle birlikte yıllardır kolesterol düşürücü ve karaciğer koruyucu olarak kullanılmasıyla bilinmektedir. İçeriğindeki cynarin etkin maddesi, karaciğer enzimlerini düzenlerken serbest radikal hasarına karşıda karaciğeri korumaktadır.


İçerdiği polifenol bileşikleri yüksek oranda serbest radikal tutma kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile birçok organı hücresel hasardan koruyarak, mutasyona ve kötü huylu hücre oluşumuna engel olabilmektedir.

 

Karaciğer ve vücut detoksu söz konusu olduğunda en çok bilinen ve kullanılan bitki türüdür.


Enginar yaprağı yüksek kolesterol seviyesini düşürdüğü gibi plazma kolesterol seviyesinin yüksek olmasının yol açtığı kalp-damar hastalıklarında da koruyucu özellik taşımaktadır.Enginar yaprağının antioksidan etkisinin yanında bakterisid etkisi de gözlenmektedir. Yapılan testlerde uygun doz kullanıldığında etkili olduğu bakterilere karşı standart antibiyotik kadar güçlü etki gösterdiği belirtilmektedir.


Enginar yaprağının kronik Hepatit C ve A üzerindeki etkileri incelendiğinde ise 17 Hasta üzerinde 12 haftalık bir çalışma yapılmış ve alanin amino transferaz (ALT) değerleri kontrol edilmiş. Sonuçlar kıyaslandığında ALT değerlerinin 12 haftanın sonunda normale döndüğü, aspartat aminotransferaz ve g-glutamiltransferaz seviyelerinin de normal olduğu tespit edilmiştir. Kronik Hepatit C ve A hastalarında kullanılması tavsiye edilmektedir.


Sindirim sistemindeki işlevi çok önemlidir. Kimyasal maddeler, çevresel zehirler, Yapay besin katkıları ve tehlike yaratabilecek her türlü zararlı maddeden bedenimizi arındırır, alerjik hastalıklarda da etkili olduğu bilinmektedir. Enginar; içerdiği sindirim kolaylaştırıcı etken maddeler ve karaciğerin safra asidi üretmesi sayesinde karaciğeri uyarabilmektedir. Ayrıca safra kesesinin çalışmasını hızlandırmak suretiyle bu organlardan kaynaklanan mide ağrılarını, bulantıyı, dolgunluk hissi ve karın gazlarını azaltmaktadır.


Öneri: Mevsiminde enginarı 40 gün üst üste günde 1 adet olarak dilediğiniz şekilde hazırlayarak (tavsiyemiz zeytinyağlı enginar) tüketiniz. Buna enginar detoksu denilmekte ve yılda 1 kez enginar detoksu yaptığınızda tüm vucudunuzu temizler karaciğerinizi güçlendirirsiniz. Karaciğer kendisini yenileyebilen, en önemli organımızdır; buna iyi bakmanız sizi neredeyse tüm problemlerinizden kurtaracaktır


Enginar yaprağı, karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımında yardımcı olabilmektedir. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolesterolü azaltarak, idrar söktürücü etki olduğu bilinmektedir. Karaciğerde güçlü detoksifikasyon yapar.


Sarılık, sivilce, egzema problemlerinde kullanılmaktadır. Anne sütünü arttırabilmektedir. Görme gücünü kuvvetlendirici özelliktedir.
Sinirleri güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, kalp çarpıntısını giderir. Böbrek kumlarını dökebilmektedir, mide ve bağırsakları temizler, bacak ve ayak ödeminde tavsiye edilir. Gut ve romatizmayı geçirdiği bilinmektedir, akut eklem romatizması, kas ve eklem romatizmasında faydalıdır. Kansızlıkta kullanılır, kandaki yağ oranını düşürür.


Öneri: Tüm karaciğer enzimlerinden kaynaklı ve sebebi bulunamayan cilt sorunlarında enginar, deve dikeni ve hindiba ürünleri size iyi gelecektir.


The Univerity of Reading de yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar enginarın tahtını güçleniyor. Yapılan çalışmada;


1- Enginarın yüksek miktarda antioksidan içerdiği doğrulanıyor. Enginarın içeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özellik gösteriyor.


2- Enginarda bulunan cyanic asit adlı madde kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün salgılanmasını arttırıyor. Bu da kalp damar sağlığı için ilaç niteliğinde bir fayda demek.


3- Enginarda bulunan yüksek oranda lif yapısı kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış enginar yemeği, beslenme kalitesini çok güçlendirir. Şeker kontrolünde pozitif etki gösterir.


4- Enginarın karaciğeri güçlendirdiği savı, yeni çalışmalarda da doğrulanıyor.


5- Enginar yüksek tansiyona karşıda vücudumuzu güçlendiriyor. Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum- potasyum dengesinde etkili olup, tansiyonun normal seviyelere gelmesinde etki ettiği saptanmış.


6- Ayrıca enginarın cinsel gücü de arttırdığı saptanmıştır.


Enginardan en büyük faydayı sağlamak için; mevsiminde öğlen veya akşam yemeğinde tüketmeliyiz. Zeytinyağlı enginara ilave edilen; havuç+ patates+ bezelye içeren garnitür besin değerini ve lezzetini arttırır. Ayrıca kuşbaşı etli bir garnitür hazırlayıp, etli enginar yapıp, ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. Enginarın kabuğunu soymadan yapılan enginar dolması da Türk yemeği klasiklerimizden biridir. Enginarı salata şeklinde de tüketebiliriz. Enginar yemeklerine kuru bakla da çok yakışır.


İpucu : Doğranmış enginar içindeki asit ve klorofilin okside olmasından dolayı çabucak kararır. İçinde limon suyu veya sirke bulunan suda bekleterek kararmasını önleyebilirsiniz.


Mevsiminde bolca enginar yemek çok önemlidir. Mevsim dışında veya yemeğini sevmediğiniz için yeterince tüketemediğiniz zamanlarda alternatif olarak enginar ektraktları kullanabilirsiniz. Ayrıca enginarın en önemli bölümü yapraklarıdır ve yemeklerde fazla yaprak bölümünü malesef kullanmamaktayız bu sebepten takviye olarak yaprak ekstresi kullanmanız uygun olacaktır. Mevsiminde enginarı yaprakları ile alarak yapraklarının suyunu kaynatıp ilaç niyetine içebilirsiniz.

  

Takviye enginar ürünleri genellikle tablet-kapsül formunda veya sıvı ekstre formunda yaprak ekstraktı olarak bulunmaktadır. Bu iki formuda kaliteli bir ürün alındığında yemeğini yemekle alamayacağınız kadar etken maddelerini almanızı sağlayacaktır.

 

Enginar doğanın bize en güzel hediyelerinden birisidir bu bitkiyi iyi tanıyıp ona gerekli değeri vermeliyiz.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR